Standardy Ochrony Małoletnich

Standardy Ochrony Małoletnich w Szkole Podstawowej w Egiertowie m. Świętego Franciszka z Asyżu

Cel Standardów Ochrony Małoletnich w szkole koncentruje się na stworzeniu bezpiecznego, wspierającego
i pozytywnego środowiska edukacyjnego, w którym dzieci i młodzież mogą uczyć się i rozwijać, będąc chronionymi przed wszelkimi formami przemocy, nadużyciami, zaniedbaniem i eksploatacją. Szczegółowo, cele te obejmują:

1. Zapewnienie bezpiecznego środowiska: Tworzenie fizycznie i emocjonalnie bezpiecznego środowiska dla uczniów,
w którym mogą oni czuć się bezpiecznie i szanowane.

2. Promowanie dobra uczniów: Skoncentrowanie się na dobru i rozwoju każdego ucznia, z uwzględnieniem
ich indywidualnych potrzeb, zdolności i okoliczności.

3. Wzmocnienie świadomości: Edukowanie uczniów, personelu, rodziców i opiekunów na temat zagrożeń
dla bezpieczeństwa dzieci oraz strategii ich zapobiegania i reagowania.

4. Stworzenie procedur reagowania: Ustalenie jasnych i skutecznych procedur do zgłaszania i zarządzania przypadkami nadużyć wobec dzieci, w tym współpracę z lokalnymi organami ochrony dziecka i innymi odpowiednimi instytucjami.

5. Selekcja i szkolenie personelu: Zapewnienie, że wszyscy pracownicy i wolontariusze przechodzą odpowiednią weryfikację oraz otrzymują szkolenie z zakresu ochrony dzieci, aby mogli efektywnie przeciwdziałać zagrożeniom
i wspierać uczniów.

6. Zaangażowanie społeczności szkolnej: Budowanie współpracy między szkołą a rodzicami/opiekunami oraz szerszą społecznością w celu promowania ochrony małoletnich i wspierania edukacji na temat bezpieczeństwa dzieci.

7. Przejrzystość i odpowiedzialność: Utrzymywanie przejrzystości w politykach i procedurach ochrony dzieci oraz pociąganie do odpowiedzialności tych, którzy nie przestrzegają zasad i standardów ochrony małoletnich.

Celami tymi kieruje przekonanie, że każde dziecko ma prawo do edukacji, rozwoju i bezpieczeństwa w szkole,
co jest podstawowym elementem ich ogólnego dobrostanu i sukcesu życiowego.

Standardy_Ochrony_Maloletnich.pdf

im. Świętego Franciszka z Asyżu