DYREKTOR Szkoły Podstawowej im. Świętego Franciszka z Asyżu w Egiertowie
przekazuje KOMUNIKAT MINISTERSTWA EDUKACJI NARODOWEJ
w sprawie zawieszenia zajęć dydaktyczno - wychowawczych w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowychProszę o dokładne zapoznanie się z treścią komunikatu.
Od 12 do 25 marca br. funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostaje czasowo ograniczone.
Oznacza to, że w tym okresie przedszkola, szkoły i placówki oświatowe zarówno publiczne, jak i niepubliczne nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych.
To decyzja Ministra Edukacji Narodowej wynikająca z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa.
Lekarze, specjaliści, eksperci WHO wskazują, że wprowadzenie odpowiednich i odpowiedzialnych działań może ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa.
Obecna sytuacja epidemiologiczna w Polsce może zagrozić zdrowiu obywateli. Dlatego na podstawie tzw. specustawy Minister Edukacji Narodowej przygotował rozporządzenie, które czasowo ogranicza funkcjonowanie jednostek systemu oświaty na obszarze całej Polski.
Zawieszenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych
Zawieszenie zajęć dotyczy przedszkoli, szkół i placówek oświatowych (publicznych i niepublicznych), z wyjątkiem:poradni psychologiczno-pedagogicznych;specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych;
młodzieżowych ośrodków wychowawczych, młodzieżowych ośrodków socjoterapii, specjalnych ośrodków wychowawczych, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych;przedszkoli i szkół w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej;szkół w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich;szkół przy zakładach karnych i aresztach śledczych.Dyrektorze,zajęcia w Twojej szkole, przedszkolu, placówce będą zawieszone na 2 tygodnie;
12 i 13 marca br. to dni, w których w przedszkolach i szkołach podstawowych nie będą odbywały się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze, a jedynie działania opiekuńcze;
od 12 marca br. uczniowie szkół ponadpodstawowych nie przychodzą do szkół;poinformuj uczniów, rodziców i kadrę pedagogiczną o tym, jak będą wyglądały kolejne dni;
od poniedziałku, 16 marca br. wychowankowie i uczniowie nie przychodzą do przedszkoli i szkół.
Nauczyciele pozostają w gotowości do pracy;poinformuj niezwłocznie rodziców i nauczycieli o ograniczeniu funkcjonowania placówki.
Wykorzystaj do tego dziennik elektroniczny lub inne środki komunikacji z rodzicami i nauczycielami. Wywieś informację o zawieszeniu zajęć w widocznym miejscu;możesz poprosić nauczycieli o to, aby przygotowali materiały dydaktyczne do samodzielnej pracy uczniów w domu.
Ministerstwo Edukacji Narodowej przekaże informacje dotyczące e-materiałów, z których mogą korzystać uczniowie i nauczyciele;
w szkołach prowadzących kształcenie zawodowe, w placówkach kształcenia ustawicznego oraz w centrach kształcenia zawodowego zawieszenie zajęć dotyczy również zajęć realizowanych w ramach praktycznej nauki zawodu;uczniowie branżowych szkół I stopnia będący młodocianymi pracownikami nie uczęszczają do szkoły. Realizują jednak przygotowanie zawodowe u pracodawcy na dotychczasowych zasadach;
od 16 marca br. będą zawieszone zajęcia realizowane w ramach turnusów dokształcania teoretycznego młodocianych pracowników;śledź na bieżąco komunikaty Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministerstwa Zdrowia i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju. Sprawdzaj również komunikaty wysyłane przez System Informacji Oświatowej.
W okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty nauczycielom pozostającym w gotowości do pracy przysługuje wynagrodzenie ustalone na podstawie Kodeksu Pracy (art. 81 1).
Rodzicu,ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne Twoje i Twojego dziecka, zajęcia zostaną zawieszone od 12 marca br. W przedszkolach i szkołach podstawowych 12 i 13 marca br. będą jeszcze prowadzone działania opiekuńcze;zachęcaj dziecko do samodzielnej nauki w czasie gdy nie będzie lekcji w szkole. Ministerstwo Edukacji Narodowej na platformie epodręczniki.pl. udostępnia szereg materiałów edukacyjnych, które pozwalają uzupełnić, ugruntować i poszerzyć wiedzę. Dostęp do tych zasobów jest bezpłatny;jeśli masz dziecko w wieku do 8 lat, przysługuje Ci zasiłek opiekuńczy do 14 dni.
Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie internetowej ZUS;
przekaż osobom, które będą opiekować się Twoim dzieckiem, podstawowe informacje dotyczące bezpieczeństwa i higieny;
rygorystycznie przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz;śledź na bieżąco komunikaty GIS, MZ i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz informacje przesyłane przez dyrektora szkoły.Uczniu,pamiętaj o swoim bezpieczeństwie w domu. Unikaj miejsc, gdzie są duże skupiska ludzi (np. komunikacja publiczna, kino, teatr, centra handlowe);
przerwa w funkcjonowaniu Twojej szkoły nie powinna oznaczać dni wolnych od nauki;odpowiedzialnie wykorzystaj czas zawieszenia zajęć w Twojej szkole. Przeczytaj ulubioną książkę, spróbuj uzupełnić swoje wiadomości lub rozwijaj kompetencje. Skorzystaj przy tym z darmowej platformy epodreczniki.pl i materiałów rekomendowanych przez Twojego nauczyciela;przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz.
Platforma epodreczniki.pl i materiały do samodzielnej nauki
Zachęcamy nauczycieli, aby w najbliższym czasie wspierali uczniów w nauce i przekazywali materiały do samodzielnej pracy w domu. Szczególnie prosimy o objęcie opieką uczniów, którzy przygotowują się do tegorocznego egzaminu ósmoklasisty, maturalnego oraz zawodowego i udostępnienie im niezbędnych materiałów.
Rekomendujemy wykorzystanie w tym celu następujących rozwiązań:dziennik elektroniczny;strona internetowa szkoły, przedszkola, placówki oświatowej;mailing do rodziców, a w przypadku uczniów starszych wysyłanie materiałów bezpośrednio do młodzieży.
Na platformie Ministerstwa Edukacji Narodowej epodreczniki.pl udostępniliśmy e-materiały do wykorzystania przez nauczycieli lub do samodzielnej nauki przez uczniów.
Epodręczniki.pl to biblioteka bezpłatnych, sprawdzonych, zgodnych z aktualną podstawą programową materiałów edukacyjnych.
Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
Często myj ręce przy użyciu mydła i wody.
Przy kasłaniu i kichaniu zakrywaj usta i nos.
Zachowaj co najmniej metr odległości od osób, które kaszlą i kichają.
Osoby wracające z regionów zarażonych koronawirusem powinny powiadomić o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do oddziału obserwacyjno-zakaźnego.
Więcej informacji dotyczących koronawirusa na stronie: gov.pl/koronawirus
Podejrzewasz u siebie koronawirusa?
Zadzwoń pod numer 800 190 590!
Bezpłatna infolinia NFZ jest czynna całą dobę, przez 7 dni w tygodniu.
Wykwalifikowani konsultanci poinformują Cię, co zrobić, by otrzymać pomoc.
Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Szanowni Państwo,
w myśl komunikatu Ministerstwa Edukacji Narodowej
Szkoła Podstawowa
im. Świętego Franciszka z Asyżu
w Egiertowie
zawiesza zajęcia dydaktyczno - wychowawcze,
co oznacza, że:
1) od 12 marca 2020 r. uczniowie i dzieci nie przychodzą do szkoły;
2) dnia 12 i 13 marca 2020 r. (czwartek i piątek) w szkole nie będą prowadzone zajęcia dydaktyczno - wychowawcze, a jedynie działania opiekuńcze;/oznacza to, że uczniowie będą mieli zapewnioną opiekę, lecz nie będą odbywały się lekcje oprocz tego nie beda kursowaly autobusy szkolne/
3) od poniedziałku, 16 marca 2020 r. przez najbliższe 2 tygodnie wychowankowie i uczniowie nie przychodzą do przedszkoli i szkół;/nauczyciele pozostają w gotowości do pracy/
4) nauczyciele mogą przygotować (w szczególności dla uczniów przygotowujących się do egzaminu mosmoklasistow), aby przygotowali materiały dydaktyczne do samodzielnej pracy uczniów w domu;
5) Nauczyciele i wychowawcy beda sie kontaktować z uczniami i rodzicami poprzez portal LIBRUS.
Zatem prosba, by częściej logowac na e dzienniku.
Proszę śledzić na bieżąco komunikaty Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministerstwa Zdrowia, MEN.
Dyrektor Szkoły Iliada Kwaszyńska
Zarządzenie Wójta
Gminy Somonino
z dnia 28 lutego 2020 roku
dotyczące ustalenia terminów przeprowadzenia postpowania rekrutacyjnego
i postępowania uzupełniającego na rok szkolny 2020/2021
do publicznego przedszkola, oddziałów przedszkolnych
w szkołach podstawowych
oraz do klas pierwszych szkół podstawowych,
dla których organem prowadzącym jest Gmina Somonino
Procedury związane z
KORONAWIRUS
Informacja Głównego Inspektora Sanitarnego
dla dyrektorów przedszkoli,
szkół i placówek oświatowych
w związku z potencjalnym ryzykiem
zakażenia koronawirusem
Warszawa, 27.02.2020 r.
Aktualnie nie ma wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz Europejskiego Centrumds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), które nakazywałyby objęcie nadzorem osób powracających z krajów stwierdzono występowanie koronawirusa, jeżeli nie spełniają one kryteriów dla przypadku podejrzanego o zakażenie lub zachorowanie.
KRYTERIA KWALIFIKACJI do dalszego postępowania:
(1) osób potencjalnie narażonych w związku z powrotem z obszarów utrzymującej się transmisji wirusa lub
(2) osób, które miały bliski kontakt z osobą zakażoną.
Postępowaniu podlega osoba, która spełnia kryteria kliniczne oraz kryteria epidemiologiczne:
a) kryteria kliniczne
Każda osoba u której wystąpił co najmniej jeden z wymienionych objawów ostrej infekcji układu oddechowego:
- gorączka
- kaszel
- duszność
b) kryteria epidemiologiczneKażda osoba, która w okresie 14 dni przed wystąpieniem objawów spełniała co najmniej jedno z następujących kryteriów:
- podróżowała lub przebywała w regionie, w którym stwierdzono przypadki koronawirusa ;
- miała bliski kontakt z osobą, u której stwierdzono zakażenie (kontakt z przypadkiem potwierdzonym lub przypadkiem prawdopodobnym );
- pracowała lub przebywała jako odwiedzający w jednostce opieki zdrowotnej,w której leczono pacjentów zakażonych nowym koronawirusem.
ZALECENIA
Jeśli u ucznia lub pracownika szkoły, który przebywał w rejonie zagrożenia epidemiologicznegow ciągu ostatnich 14 dni:
1) zaobserwowano objawy takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem to:
• należy bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną
(lista stacji sanitarno-epidemiologicznych znajduje się tutaj: https://gis.gov.pl/mapa/)
• lub powinien zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego (listę oddziałów zakaźnych można znaleźć na stronie: https://www.gov.pl/web/zdrowie/byles-w-chinach-i-zle-sie-czujesz-sprawdz-co-robic
2) nie zaobserwowano wyżej wymienionych objawów, to przez kolejne 14 dni należy kontrolować stan zdrowia, czyli codziennie mierzyć temperaturę ciała oraz zwrócić uwagę na występowanie objawów grypopodobnych (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel).
Jeżeli po 14 dniach samoobserwacji nie wystąpią wyżej wymienione objawy, można zakończyć kontrolę.
Jeżeli w ciągu 14 dni zaobserwowane zostaną wyżej wymienione objawy to:
• należy bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną,
• lub chory powinien zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.
3) miał kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem to:
• należy bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną.
W przypadku wątpliwości należy skontaktować się z najbliższą powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną, przekazując wszystkie niezbędne dane (kiedy i z jakiego rejonu osoba powróciła, jakie występują u niej objawy i od kiedy).
W przypadku, gdy osoba podejrzana o zakażenie wirusem zostaje skierowana do szpitala celem dalszej diagnostyki i wykonania testów na obecność wirusa państwowy powiatowy inspektor sanitarny zawiadamia o tym dyrektora placówki, a następnie w porozumieniu podejmują dalsze kroki profilaktyczne.
Jednocześnie dyrektor placówki mając wiedzę o podejrzeniu przypadku zakażeniau ucznia lub pracownika powinien jak najszybciej zgłosić ten fakt do powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.
Zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi(Dz.U. z 2019 r. poz. 1239, ze zm.) w przypadku podejrzenia lub rozpoznania zachorowania na chorobę szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną lekarz przyjmujący do szpitala, miejsca izolacji lub odbywania kwarantanny, kierując się własną oceną stopnia zagrożenia dla zdrowia publicznego, poddaje osobę podejrzaną o zachorowanie, chorą na chorobę szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną lub osobę narażoną na zakażenie hospitalizacji, izolacji lub kwarantannie oraz badaniom.
Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia i Krajowego Konsultanta w dziedzinie chorób zakaźnych
(dostępne na stronach: mz.gov.pl, gis.gov.pl, gov.pl/koronawirus)
każda osoba, która została zakwalifikowana do dalszego postępowania medycznego, powinna być hospitalizowana w oddziale zakaźnym (obserwacyjno-zakaźnym) z zapewnieniem warunków izolacji oddechowej i ścisłego reżimu sanitarnego.
Osoby nie spełniające kryteriów przypadku podejrzanego o zachorowanie na koronawirusa powinny być leczone w warunkach ambulatoryjnych w ramach podstawowej opieki zdrowotnej.
Postępowanie rozstrzygające podejmują pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
Co to znaczy, że ktoś miał kontakt z osobą zakażoną nowym koronawirusem?
• pozostawał w bezpośrednim kontakcie z osobą chorą lub w kontakcie w odległości mniej niż 2 metrów przez ponad 15 minut,
• prowadził rozmowę z osobą z objawami choroby twarzą w twarz przez dłuższy czas,
• osoba zakażona należy do grupy najbliższych przyjaciół lub kolegów,
• ktoś mieszkał w tym samym gospodarstwie domowym, co osoba chora, w tym samym pokoju internatu szkolnego.
Osoby z kontaktu NIE są uważane za zakażone i jeżeli czują się dobrze i nie mają objawów choroby, jest mało prawdopodobne, aby rozprzestrzeniły infekcję na inne osoby, jednak zaleca im się:
• pozostanie w domu lub w pokoju wieloosobowym w szkole z internatem przez 14 dni od ostatniego kontaktu z osobą chorą i prowadzenie samoobserwacji
- codzienny pomiar temperatury i świadome zwracanie uwagi na swój stan zdrowia,
• poddanie się monitoringowi pracownika stacji sanitarno-epidemiologicznej w szczególności udostępnienie numeru telefonu w celu umożliwienia codziennego kontaktu i przeprowadzenia wywiadu odnośnie stanu zdrowia,
• jeżeli w ciągu 14 dni samoobserwacji wystąpią następujące objawy (gorączka, kaszel, duszność, problemy z oddychaniem), należy bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.
Jeśli wyniki testów na obecność koronawirusa są ujemne u osoby zakażonej, z którą osoba poddana kwarantannie domowej miała kontakt – państwowy inspektor sanitarny podejmuje decyzje o wcześniejszym zdjęciu kwarantanny.
Osoby, które nie miały bliskiego kontaktu:
• Rodzina i przyjaciele, którzy nie mieli bliskiego kontaktu z osobą chorą, nie muszą podejmować żadnych środków ostrożności ani wprowadzać żadnych zmian we własnych aktywnościach, takich jak uczęszczanie do szkoły czy pracy, chyba, że źle się poczują.
• W przypadku złego samopoczucia powinni telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną, aby rozważyć, czy potrzebują dalszej oceny.
• Poza osobami, które są zdefiniowane jako te, które miały bliski kontakt, reszta szkoły nie musi podejmować żadnych środków ostrożności, ani wprowadzać żadnych zmian we własnych zajęciach w placówkach edukacyjnych. Jeśli źle się poczują, poddane zostaną kwalifikacji, w zależności od objawów. To zalecenie dotyczy personelu dydaktycznego i dzieci z klasy i placówki, które nie przebywali w bliskim otoczeniu z osobą chorą.
• Decyzja, do jakiej grupy kontaktu należą uczniowie i pracownicy powinna zostać podjęta w kontakcie ze służbami sanitarnymi, personelem szkoły, uczniem i jego opiekunami prawnymi.
Obecnie nie ma uzasadnienia dla podejmowania nadmiernych działań takich jak kwarantanna dla wszystkich osób powracających z regionów, w których stwierdzono z utrzymującą się transmisją koronawirusa np. Włoch, czy odmawianie udziału w zajęciach szkolnych oraz zamykanie szkół.
POSTĘPOWANIE Z POMIESZCZENIAMI JEŚLI wystąpił przypadek osoby z podejrzeniem koronawirusaW przypadku, gdy uczeń lub pracownik placówki został skierowany do szpitala z podejrzeniemkoronawirusa, dyrektor tej placówki w porozumieniu z właściwym państwowym inspektorem sanitarnym może podjąć decyzję o zamknięciu instytucji na jeden dzień w celu przeprowadzenia dekontaminacji pomieszczeń i przedmiotów.
PODSTAWOWE ŚRODKI OCHRONNE PRZECIWKO KORONAWIRUSOWI
Nie istnieje szczepionka ani skuteczne leczenie przeciwko koronawirusowi.
Dlatego należy pamiętaćo przestrzeganiu podstawowych zasad zapobiegawczych, które istotnie wpłyną na ograniczenie ryzyka zakażenia:
1. Często myć ręce – instrukcja jak poprawnie myć ręce znajduje się poniżejNależy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60 %).
Mycie rąk ww. metodami zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.
Wirus ma zdolność do krótkotrwałego przebywania na powierzchniach i przedmiotach jeśli skażone zostały wydzieliną oddechową (w trakcie kaszlu, czy kichania) osób chorych.
Istnieje ryzyko przeniesienia wirusa z zanieczyszczonych powierzchni na rękach np. dotykając twarzy lub pocierając oczy. Dlatego częste mycie rąk zmniejsza ryzyko zakażenia.
2. Stosować zasady ochrony podczas kichania i kaszlu
Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60 %).
Zakrycie ust i nosa podczas kaszlui kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów. Jeśli nie przestrzega się tej zasady można łatwo zanieczyścić przedmioty, powierzchnie lub dotykane, np. przy powitaniu, osoby.
3. Zachować bezpieczną odległośćNależy zachować co najmniej 1 metr odległości z osobą, która kaszle, kicha i ma gorączkę.
Gdy ktoś z chorobą układu oddechowego, taką jak 2019-nCoV, kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki zawierające wirusa. Jeśli jest się zbyt blisko, można wdychać wirusa.
4. Unikać dotykania oczu, nosa i ustDłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, może spowodować przeniesienie się wirusaz powierzchni na siebie.
5. Będąc chorym, mając: gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu po powrocie z krajów gdzie szerzy się koronawirus, jeśli nie upłynęło 14 dni od powrotu – NIE należy przychodzić do szkoły
Należy niezwłocznie zasięgnąć pomocy medycznej – udać się na oddział zakaźny albo obserwacyjno-zakaźny, zgodnie z wytycznymi zamieszczonymi w Komunikacie krajowego konsultanta w dziedzinie chorób zakaźnych (https://gis.gov.pl/aktualnosci/komunikat-krajowego-konsultanta-w-dziedzinie-chorych-zakaznych/).
Należy przy tym pamiętać, żeby unikać środków komunikacji publicznej, aby nie narażać innych osób. Zaleca się osłonięcie ust i nosa maseczka ochronną, która stanowi pierwszą barierę ochronną dla otoczenia.
6. Będąc chorym i mając bardzo złe samopoczucie, ale gdy nie podróżowało się do krajów,w których szerzy się koronawirus – NIE należy od razu podejrzewać u siebie zakażenia koronawirusem.
Jednak w dbałości o własne zdrowie NIE należy przychodzić do szkoły, należy pozostać w domu i zasięgnąć porady lekarza rodzinnego.
Objawy ze strony układu oddechowego z towarzyszącą gorączką mogą mieć wiele przyczyn np. wirusową (wirusy grypy, adenowirusy, rynowirusy, koronawirusy, wirusy paragrypy), czy bakteryjną (pałeczka Haemophilus influenzaea, pałeczka krztuśca, chlamydia, mykoplazama).
7. Mając łagodne objawy ze strony układu oddechowego, gdy nie podróżowało się do krajów,w których szerzy się koronawirus należy starannie stosować podstawowe zasady higieny oddychania oraz higieny rąk i pozostać w domu do czasu powrotu do zdrowia, jeśli to możliwe.
8. Unikać spożywania surowych lub niedogotowanych produktów pochodzenia zwierzęcegoOstrożnie obchodź się z surowym mięsem, mlekiem lub narządami zwierzęcymi, aby uniknąć krzyżowego zanieczyszczenia poprzez niegotowaną żywność, zgodnie z dobrymi zasadami bezpieczeństwa żywności.
9. Zapobiegać innym chorobom zakaźnym poprzez szczepienia, np. przeciwko grypie.W zależności od sezonu epidemicznego, w Polsce rejestruje się od kilkuset tysięcy do kilku milionów zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę i zachorowania grypopodobne rocznie.
Szczyt zachorowań ma miejsce zwykle między styczniem a marcem.
Ostre infekcje wirusowe mogą sprzyjać zakażeniom innymi czynnikami infekcyjnymi, w tym wirusami.
Nie należy jednak traktować szczepień ochronnych przeciwko grypie jako sposobu zapobiegania zakażeniom koronawirusem.
10. Dbać o odporność, wysypiać się, dbać o kondycję fizyczną, racjonalne odżywianie.
Załącznik nr 2
do zarządzenia nr 12/2018/2019
Dyrektora Szkoły Podstawowej
im. Świętego Franciszka w Asyżu
w Egiertowie
z dnia 24.05.2019 r.
PROCEDURY POSTĘPOWANIA
W SYTUACJACH KRYZYSOWYCH, KONFLIKTOWYCH, ZAGRAŻAJĄCYCH BEZPIECZEŃSTWU UCZNIÓW
ORAZ PRACOWNIKÓW SZKOŁY
OBOWIĄZUJĄCE W SZKOLE PODSTWOWEJ
IM. ŚWIETĘGO FRANCISZKA Z ASYŻU W EGIERTOWIE
SPIS TREŚCI
KRYZYSY WYCHOWAWCZE
PROWADZENIE LEKCJI - 9
NAUCZYCIELA LUB INNEGO PRACOWNIKA SZKOŁY - 10
W OPINIACH PORADNI PSYCHOLOGICZNO- PEDAGOGICZNYCH - 12
INNE KRYZYSY W SZKOLE
WYKAZ AKTÓW PRAWNYCH
1. PRZEMOC RÓWIEŚNICZA
Za przemoc rówieśniczą uważa się jednorazowe albo powtarzające się umyślne działania naruszające prawa lub dobra osobiste innego ucznia/uczniów, w szczególności narażające tę osobę na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające jej godność, nietykalność cielesną, w tym seksualną, powodujące szkody na jej zdrowiu fizycznym i/lub psychicznym, a także wywołujące u niej cierpienie i krzywdy moralne.
Za przemoc rówieśniczą uważa się w szczególności takie zachowania jak: bicie, szarpanie, popychanie, rzucanie przedmiotami w osobę, wyzywanie, dokuczanie, grożenie, izolowanie z grupy, wyśmiewanie, zmuszanie do niechcianych zachowań, w tym zachowań seksualnych.
Pedagog szkolny zobowiązany jest do sporządzenia notatki służbowej z rozmów ze sprawcą, poszkodowanym, ich rodzicami oraz świadkami zdarzenia. Dokument powinien zawierać datę i miejsce rozmowy, personalia osób biorących w niej udział i opis ustalonego przebiegu wydarzeń. Jeśli rozmowa przebiegała w obecności świadka (np. wychowawcy klasy), powinien on podpisać notatkę po jej sporządzeniu. Jeśli zostały zabezpieczone dowody, należy je również dołączyć do dokumentacji pedagogicznej.
Cyberprzemoc (agresja elektroniczna) jest to stosowanie przemocy poprzez: prześladowanie, zastraszanie, kierowanie gróźb pod czyimś adresem, nękanie, naruszenie wizerunku, znieważanie, zniesławianie, włamywanie się na konto elektroniczne użytkownika, używanie wulgaryzmów, wyśmiewanie innych, z wykorzystaniem Internetu i narzędzi elektronicznych, takich jak: SMS-y, MMS-y, wiadomości e-mail, witryny internetowe, komunikatory, czaty, blogi i fora dyskusyjne oraz inne.
Do form cyberprzemocy należą np.:
· rozsyłanie zniesławiających i kompromitujących treści,
· włamania na konta pocztowe i konta komunikatorów w celu rozsyłania dyskredytujących wiadomości,
· dalsze rozsyłanie otrzymanych danych i wiadomości, zapisu rozmowy bądź kopii e- maila bez zgody autora,
· tworzenie kompromitujących i ośmieszających stron internetowych.
Poważne przypadki cyberprzemocy przebiegające z naruszeniem prawa (np. groźby karalne, propozycje seksualne, publikowanie nielegalnych treści itp.) zostają przez dyrektora szkoły bezwzględnie zgłoszone na policję.
Sytuacje, gdy konieczne staje się zgłoszenie sprawy do sądu rodzinnego:
Nie należy konfrontować sprawcy i ofiary cyberprzemocy.
Jeżeli zdarzenie miało miejsce na terenie szkoły:
Jeżeli zdarzenie miało miejsce poza terenem szkoły:
Pedagog zobowiązany jest do sporządzenia notatki służbowej z rozmów ze sprawcą cyberprzemocy, poszkodowanym, ich rodzicami oraz świadkami zdarzenia. Dokument powinien zawierać datę i miejsce rozmowy, personalia osób biorących w niej udział i opis ustalonego przebiegu wydarzeń. Jeśli rozmowa przebiegała w obecności świadka (np. wychowawcy klasy), powinien on podpisać notatkę po jej sporządzeniu. Jeśli zostały zabezpieczone dowody cyberprzemocy, należy je również dołączyć do dokumentacji pedagogicznej (zrzuty ekranowe, wydruki, nagrania, opis itp.).
Za przemoc w rodzinie uważa się jednorazowe albo powtarzające się umyślne działania lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste osób najbliższych, w szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym i/lub psychicznym, a także wywołujące u nich cierpienie i krzywdy moralne.
Każda osoba, która była świadkiem bądź ofiarą wymuszenia pieniędzy lub rzeczy, a także była zastraszana, powinna bezzwłocznie powiadomić o tym dyrektora szkoły.
Za fałszerstwo uważa się: wpisywanie, poprawianie lub usuwanie ocen, wpisywanie usprawiedliwień nieobecności, przedstawianie fałszywych zwolnień i usprawiedliwień od rodziców, podrabianie lub przerabianie zaświadczeń lekarskich, legitymacji szkolnej, podkładanie prac innych uczniów jako własnych oraz udowodnione przez nauczyciela ściąganie czy inne przypadki, takie jak podrabianie zgody rodziców na udział w zawodach sportowych, wycieczce itp.
Jeśli zaplanowane działania nie przynoszą efektów i negatywne zachowania pracownika powtarzają się, dyrektor szkoły stosuje wobec pracownika działania wynikające z Karty Nauczyciela i kodeksu pracy.
1. Nauczyciel nie powinien prowadzić rozmów z rodzicem, który jest pod wpływem alkoholu. Jeżeli rodzic chce udowodnić swoją trzeźwość, należy skierować go do najbliższej jednostki policji, celem przeprowadzenia badań alkomatem.
Każdy, kto nie jest aktualnie uczniem bądź pracownikiem szkoły, jest osobą obcą.
Postępowanie wobec osób obcych przebywających na terenie szkoły:
Każdy przypadek ciąży nieletniej, poniżej 15. roku życia, szkoła ma obowiązek zgłosić do prokuratury.
Ciężarna uczennica może korzystać z następujących form pomocy:
I. Po otrzymaniu komunikatu o stanie zagrożenia powodziowego dyrektor placówki powinien:
1) Przeanalizować i ocenić sytuację, w jakiej mogą się znaleźć pracownicy i uczniowie.
2) Przekazać komunikat i określić szczegółowe zadania do natychmiastowego wykonania, a w szczególności:
II. W czasie powodzi należy pamiętać, aby:
O sytuacji należy niezwłocznie powiadomić:
Centrum Zarządzania Kryzysowego i Obronnego
Cezary Sreberski: 58 6948290, Fax 58694829
zk@kartuskipowiat.pl
fax 58694829 – z adnotacją KRYZYS
POŻAR
Dyrektor lub wyznaczona przez niego osoba podejmuje decyzję o konieczności ewakuacji.
- powiadamia służby ratunkowe wg. ustalonej kolejności,
- podejmuje decyzję o ewakuacji,
- organizuje akcję ratowniczą,
- sprawdza stan uczniów, nauczycieli i pracowników, - współdziała ze służbami ratowniczymi.
- sprawdza, czy wszystkie wyjścia ewakuacyjne są otwarte, jeżeli nie, to natychmiast je otwiera,
- wykonuje inne czynności zlecone przez dyrektora.
- nakazują opuszczenie budynku uczniom, - nadzorują przebieg ewakuacji, - wykonują polecenia dyrektora.
- otworzyć drzwi na drogach komunikacji ogólnej i ewakuacyjne,
- wyłączyć lub zabezpieczyć urządzenia i materiały, które stwarzają zagrożenie, - kierować ewakuacją.
- Nie przeciskać się w kierunku przeciwnym do ruchu ludzi.
- Izolować pomieszczenia, w których powstał pożar od pozostałych przez zamknięcie drzwi.
- W pierwszej kolejności ewakuować osoby z tych pomieszczeń, gdzie występuje realne zagrożenie dla życia i zdrowia oraz osoby niepełnosprawne.
- Na poszczególnych odcinkach całej drogi ewakuacji nadzorować ewakuację.
- Czuwać nad sprawną ewakuacją, nie dopuszczać do powstania paniki.
- Nie dopuścić do powracania pracowników i uczniów w poprzednie miejsca.
- W przypadku zaginięcia osoby natychmiast zgłosić ten fakt pierwszemu napotkanemu strażakowi.
- Udzielić, w razie potrzeby, pierwszej pomocy przedmedycznej.
- Podporządkować się kierującemu akcją ratowniczą.
- W przypadku konieczności ratowania lub samoratowania się z zadymionego pomieszczenia należy pamiętać, że najmniejsze zadymienie występuje przy posadzce, trzeba więc czołgać się i głowę trzymać jak najniżej.
DEFINICJE
NAPASTNIK: osoba posługująca się bronią, która zabija lub próbuje zabijać osoby znajdujące się na określonym obszarze, w obiekcie lub budynku.
ALARM: sygnał dźwiękowy informujący o wtargnięciu napastnika na określony teren, do obiektu lub budynku.
Sygnał alarmowy w sytuacji wtargnięcia napastnika na teren szkoły lub innej placówki oświatowej powinien wyraźnie odróżniać się od sygnału alarmowego wywoływanego zagrożeniem pożarowym. Sygnały alarmowe i komunikaty ostrzegawcze mogą być wykorzystywane wyłącznie w sytuacji rzeczywistego zagrożenia
ALARMOWANIE: działanie mające na celu natychmiastowe przekazanie sygnału do wszystkich osób pozostających na terenie placówki o wystąpieniu sytuacji kryzysowej – wtargnięciu uzbrojonego napastnika.
FORMA ALARMU: seria kilku jednosekundowych sygnałów dźwiękowych lub komunikat słowny
ŹRÓDŁA SYGNAŁÓW ALARMOWYCH: dzwonek (ręczny, elektryczny),
ODWOŁANIE ALARMU: wyłącznie przez dyrektora lub osobę przez niego upoważnioną, bezwzględnie po kontakcie i w uzgodnieniu z policjantem dowodzącym działaniami na miejscu zdarzenia.
POWIADAMIANIE: przekazywanie przy użyciu wszelkich dostępnych środków informacji mających na celu poinformowanie właściwych służb i osób pozostających w strefie zagrożonej o możliwości wystąpienia zagrożenia, o jego wystąpieniu lub ustąpieniu.
Decyzję o ogłoszeniu sygnału alarmowego lub komunikatu ostrzegawczego w przypadku ujawnienia zagrożenia wynikającego z wtargnięcia uzbrojonego napastnika na teren placówki podejmuje dyrektor szkoły lub każdy z przeszkolonych i przygotowanych do tego pracowników placówki wówczas, gdy takie zagrożenie zauważy, będzie miał podejrzenie, że takie zagrożenie może za chwilę wystąpić lub otrzymał taką informację o zagrożeniu.
Ważne: Ucieczka z zagrożonego rejonu drogą ewakuacji poza rejon zagrożenia jest możliwa tylko w przypadku przebywania w bezpośredniej bliskości wyjścia, z dala od źródła zagrożenia. Jeżeli nie ma pewności, gdzie dokładnie jest zagrożenie (np. napastnik), należy zrezygnować z próby ewakuacji.
W przypadku zarządzenia ewakuacji:
Podczas ewakuacji:
4. W przypadku opadów deszczu, śniegu lub panującego zimna przeprowadź młodzież do innego wcześniej ustalonego obiektu (np. remiza straży pożarnej, restauracji „Pod Żurawiem”.).
Jeżeli bezpieczna ewakuacja nie jest możliwa:
Jeżeli nie miałeś możliwości ewakuować się lub ukryć albo zabarykadować w pomieszczeniu bezpiecznym, a życie lub zdrowie twoje i uczniów jest bezpośrednio zagrożone bezpośrednim kontaktem z napastnikiem:
Podczas działań służb ratowniczych:
Po zakończeniu akcji ratowniczej:
UWAGA! Bądź przygotowany na surowe traktowanie przez policję. Dopóki nie zostaniesz zidentyfikowany, jesteś dla nich potencjalnym terrorystą.
W sytuacji bezpośredniego kontaktu z napastnikiem:
- Nakaż dzieciom położyć się na podłodze.
- Staraj się uspokoić młodzieży, w przypadku polecenia przemieszczania się dopilnuj, aby uczniowie nie odwracali się tyłem do napastników.
- Jeżeli terroryści wydają polecenia, dopilnuj, aby młodzież wykonywałaby je spokojnie, gwałtowny ruch może zwiększyć agresję napastników.
- O ile to możliwe, zadzwoń pod jeden z numerów alarmowych 112, 997.
UWAGA!
Nie rozłączaj się i staraj się, jeśli to możliwe, na bieżąco relacjonować sytuację.
Po opanowaniu sytuacji:
112, 997– policja, 999 – pogotowie ratunkowe.
O sytuacji należy niezwłocznie powiadomić:
Centrum Zarządzania Kryzysowego i Obronnego
Cezary Sreberski: 58 6948290, Fax 58694829
zk@kartuskipowiat.pl
fax 58694829 – z adnotacją KRYZYS
O sytuacji należy niezwłocznie powiadomić:
Centrum Zarządzania Kryzysowego i Obronnego
Cezary Sreberski: 58 6948290, Fax 58694829
zk@kartuskipowiat.pl
fax 58694829 – z adnotacją KRYZYS
22. PODEJRZANY PRZEDMIOT LUB PRZESYŁKA
1. Nauczyciel, który stwierdza zaistnienie jednej z powyższych okoliczności, uniemożliwia dostęp osób postronnych i uczniów do znaleziska poprzez zaangażowanie do pilnowania znaleziska jednego z pracowników szkoły.
O sytuacji należy niezwłocznie powiadomić:
Centrum Zarządzania Kryzysowego i Obronnego
Cezary Sreberski: 58 6948290, Fax 58694829
zk@kartuskipowiat.pl
fax 58694829 – z adnotacją KRYZYS
Zapewnienie sprawnego przygotowania i przeprowadzenia bezpiecznej ewakuacji uczniów, nauczycieli i pozostałych pracowników Szkoły Podstawowej im. Świętego Franciszka z Asyżu w Egiertowie w sytuacji wystąpienia zagrożenia.
Określa tryb postępowania oraz uprawnienia i odpowiedzialności osób realizujących poszczególne etapy ewakuacji, począwszy od stwierdzenia (możliwości wystąpienia) zdarzeń mających znamiona sytuacji zagrożenia, wskazujących na konieczność podjęcia czynności związanych z ewakuacją z budynku.
III. Podstawy uruchamiania procedury:
3 dzwonki z przerwą tj.
Dzwonek (przez ok. 15 sek.) – Przerwa (trwająca ok. 2-3 sek.) - Dzwonek (przez ok. 15 sek.) - Przerwa (trwająca ok. 2-3 sek.) itd.
Takie powiadomienie powinno trwać przez 1 minutę, a jeżeli zajdzie taka potrzeba – dłużej.
W szkole znajduje się Instrukcja bezpieczeństwa ppoż., która zawiera plan sytuacyjny terenu z wyznaczonym miejscem zbiórki. Na każdej kondygnacji budynku znajdują się plany ewakuacyjne szkoły (plany zawieszone są w widocznych miejscach, na ścianach korytarzy szkolnych).
W miarę możliwości ewakuacja odbywa się w następującej kolejności:
- osoby znajdujące się w najbliższym sąsiedztwie zdarzenia;
- osoby znajdujące się na kondygnacji powyżej niebezpiecznego zdarzenia; - pozostałe osoby.
Osoby ewakuowane ze szkoły udają się na miejsce zbiórki – jest nim boisko szkolne
DYREKTOR SZKOŁY
PRACOWNICY OBSŁUGI I KIEROWNIK ADMINISTRACYJNY
– należy zbić szybkę i natychmiast otworzyć drzwi);
NAUCZYCIEL sprawujący opiekę w czasie trwania zajęć
NAUCZYCIEL niesprawujący opieki (przebywający w szkole)
SEKRETARIAT SZKOŁY
Policja 997
Straż Pożarna 998
Pogotowie Ratunkowe 999
Tel. alarmowy kom. 112
Pogotowie Energetyczne 991
Pogotowie Gazowe 992
Pogotowie Ciepłownicze 993
Pogotowie Wodno-Kanalizacyjne 994
O sytuacji należy niezwłocznie powiadomić:
Centrum Zarządzania Kryzysowego i Obronnego
Cezary Sreberski: 58 6948290, Fax 58694829
zk@kartuskipowiat.pl
fax 58694829 – z adnotacją KRYZYS
Ewakuacja podczas trwania przerwy międzylekcyjnej
Informacje o nieobecnościach przekazują dyrektorowi szkoły lub jego zastępcom oraz osobie odpowiedzialnej za prowadzenie akcji ratowniczo-gaśniczej.
Po otrzymaniu np. od rodziców lub z mediów informacji o podejrzeniu niebezpiecznej choroby zakaźnej u ucznia:
Nadzoru Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Państwowej Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Kartuzach.
Szkoła, z uwagi na realizowane zadania, jest zobowiązana do wczesnego rozpoznawania problemów oraz podejmowania działań profilaktycznych, interwencyjnych i pokryzysowych.
Działania profilaktyczne:
– dokonanie diagnozy ryzyka utrzymania się zagrożenia ponowienia próby samobójczej
(w oparciu o diagnozę medyczną i psychologiczną),
- opracowanie strategii postępowania w oparciu o zalecenia specjalistów,
- organizacja systematycznej pomocy ze strony psychologa szkolnego,
- organizacja pomocy rodzinie ucznia poprzez wskazanie systemów wsparcia społecznego i dostępności instytucji pomocowych.
Działania interwencyjne w sytuacji próby samobójczej:
- w przypadku stawienia się rodziców lub opiekunów przejmują oni opiekę nad uczniem,
- w przypadku odmowy współpracy ze strony rodziców/prawnych opiekunów ucznia należy powiadomić sąd rodzinny.
Działania interwencyjne w sytuacji samobójstwa:
Działania pokryzysowe:
O sytuacji należy niezwłocznie powiadomić:
Centrum Zarządzania Kryzysowego i Obronnego
Cezary Sreberski: 58 6948290, Fax 58694829
zk@kartuskipowiat.pl
fax 58694829 – z adnotacją KRYZYS
z realizacji projektu pt. „Pełni kompetencji! Realizacja zajęć dodatkowych w szkołach w Gminie Somonino – Zajęcia podnoszące kompetencje przyrodnicze – zajęcia dodatkowe z przyrody „Żywa pracownia przyrodnicza” – prowadzone w Szkole Podstawowej im. Świętego Franciszka z Asyżu w Egiertowie
Celem zajęć pozalekcyjnych prowadzonych w ramach projektu było rozwijanie zainteresowań naukowych i badawczych uczniów zainteresowanych przyrodą poprzez aktywne formy samodzielnego dochodzenia do wiedzy.
Realizacja projektu pt. „Pełni kompetencji! Realizacja zajęć dodatkowych w szkołach w Gminie Somonino – Zajęcia podnoszące kompetencje przyrodnicze – zajęcia dodatkowe z przyrody „Żywa pracownia przyrodnicza” – prowadzone w Szkole Podstawowej im. Świętego Franciszka z Asyżu w Egiertowie
Celem zajęć pozalekcyjnych prowadzonych w ramach projektu było rozwijanie zainteresowań naukowych i badawczych uczniów zainteresowanych przyrodą poprzez aktywne formy samodzielnego dochodzenia do wiedzy. Jedną z najważniejszych zasad w nauczaniu przyrody było stosowanie metody obserwacji i doświadczeń. Uczeń wówczas mógł zrozumieć, przyswoić nowe treści w sposób twórczy, aktywny, angażując przy tym różne zmysły. Nauczyciel był tylko przewodnikiem i doradcą, uczniowie pracowali samodzielnie, obserwowali, przeprowadzali doświadczenia i eksperymenty oraz wyciągali wnioski.
Sprawozdanie__przyroda_16-17_na_strone.docSprawozdanie__przyroda_16-17_na_strone.docsprawozdanie_przyroda_2018_na_strone(1).doc
Kochani Uczniowie,
Szanowni Rodzice i Opiekunowie,
serdecznie zapraszamy na uroczyste rozpoczecie roku szkolnego 2018/2019
dnia 3 wrzesnia 2018 roku (poniedziałek),
które rozpocznie się uroczystą mszą świętą
w kościele hopowskim o godzinie 8:15
i 9:15 na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej imieniem Świętego Franciszka z Asyżu.
Dyrektor Szkoły
Iliada Katarzyna Kwaszyńska
oraz Grono Pedagogiczne
Szkoły Podstawowej w Egiertowie
Klauzula informacyjna dla uczniów
Treść klauzuli |
Informacja dla Uczniów Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuje się, iż:
|
Klauzula informacyjna dla rodziców/opiekunów prawnych niepełnoletnich uczniów
Treść klauzuli |
Informacja dla Uczniów Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuje się, iż:
|
Klauzula informacyjna dla pracowników
Treść klauzuli |
Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:
|
|
|
W dniu 25.05.r.w naszej szkole zostały przeprowadzone zajęcia warsztatowe :Dzikie zioła w kuchni i kosmetyce.
Uczniowie klas czwartych i szóstych rozpoznawali poszczególne rośliny,smakowali(herbatka z mięty), a także zakładali własne hodowle. Poznali właściwości lecznicze ziół i ich praktyczne zastosowanie.
Zajęcia prowadziła Aleksandra Jarzyńska, która reprezentowała Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Szymbarku.
WYCIECZKA KLAS V a i V b DO KATEDRY OLIWSKIEJ I DO ZOO
22 maja 2018 r. o godzinie 8.00 uczniowie klas piątych naszej szkoły wyruszyli autokarem na wycieczkę do Katedry Oliwskiej oraz Ogrodu Zoologicznego w Gdańsku.
Celem wycieczki była:
- integracja rówieśników oraz
- kształtowanie umiejętności grzecznego i kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych,
- wzbogacenie wiadomości na temat historii zakonu cystersów,
- spacer po ogrodzie botanicznym, gdzie w promieniach słońca można było podziwiać piękne okazy roślin i słuchać śpiewu ptaków,
- wysłuchanie koncertu w Katedrze Oliwskiej na organach, które są słynne na całym świecie, a ich brzmienie przyciąga wielu słuchaczy,
- zapoznanie z warunkami życia zwierząt mieszkających w oliwskim ZOO.
Wycieczka ta była wspaniałym relaksem i kolejną ciekawą przygodą. W drodze powrotnej, pomimo zmęczenia i korków ulicznych, dzieciom dopisywały humory, wzajemnie dzieliły się wrażeniami.
14 maja dzieci z zerówki przy Szkole Podstawowej w Egiertowie oraz przedszkolaki z Połęczyna brały udział w całodniowej wycieczce do Warzenka. Tam bawiliśmy się z Minionkami. Razem przemierzaliśmy kontynenty. W Europie wzięliśmy udział w rajdzie F1 (gokarty na pedały) i budowaliśmy fortecę z wielkich klocków. W Azji nakarmiliśmy chińskie smoki, tworzyliśmy czapki oraz malowaliśmy obrazy piaskiem. W rejs ku Afryce popłynęliśmy specjalnymi okrętami (łódeczki w płytkim basenie). W Ameryce strzelaliśmy z łuku i rzucaliśmy szczęśliwą podkową. W Australii skakaliśmy do góry jak kangury - trampolina, zjeżdżalnia, basen z piłeczkami. Na Antarktydzie był bal w lodowym pałacu z mnóstwem tańców i zabaw na rozgrzewkę. To było minionkowe rozrabianie! Do tego mnóstwo minionkowych pomysłów! Wytwarzanie wielkich baniek mydlanych i malowanie buziek we wzorki zapewniające dobre humorki. A na koniec pasowanie na Minionka!!! Wszyscy otrzymali medal Super Minionka i balonowy prezent.
SZKOLNY KONKURS HISTORYCZNY
W związku z obchodami 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości w naszej szkole zorganizowano KONKURS HISTORYCZNY dla klas IV – VII pod hasłem: „POLSKA DROGA DO WOLNOŚCI. JÓZEF PIŁSUDSKI”. Konkurs odbył się 14.05.2018 r. a jego celem było propagowanie współczesnych postaw patriotycznych na przykładzie Józefa Piłsudskiego oraz kształtowanie u uczniów postawy patriotycznej i szacunku dla Ojczyzny. Z testem historycznej wiedzy, który przygotowała pani Katarzyna Patoka zmierzyło się 26 uczniów.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Poczta walentynkowa :-).
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Cyrk w Naszej Szkole :-).
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Jasełka i konkursy grudniowe :-).
"Ponad sto prac ilustrujących dzieła Hieronima Derdowskiego i Aleksandra Majkowskiego, jak również przedstawiających ryby z kaszubskich jezior oraz przydrożne krzyże i kapliczki zgłoszono do tegorocznej edycji konkursu plastycznego "Moje Kaszuby". We wtorek w południe w Kartuskim Centrum Kultury uroczyście go podsumowano i wręczono nagrody laureatom.
(...)
W kategorii klas I-III szkół podstawowych:
Wyróżnienie: Wiktoria Ciszek (SP Egiertowo)
W kategorii klas IV-VII:
I miejsce - Magdalena Deja (SP Egiertowo)
Wszyscy laureaci otrzymali nagrody ufundowane przez przewodniczącego Sejmiku Województwa Pomorskiego Jana Kleinszmidta i kartuski odział Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskiego."
Cieszymy się i Gratulujemy
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wróżby andrzejkowe w naszej szkole :-).
Dnia 27.11.2017 r. w Szkole Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Somoninie odbył się Gminny Konkurs Historyczny pod hasłem "Gen. Józef Haller – życie i działalność". Konkurs ten realizowany był w ramach projektu: „Służba Ojczyźnie jest Moim prawem” – za przykładem gen. Józefa Hallera.
Celem jego było:
- popularyzacja postaci gen. Józefa Hallera i jego wpływu na historię Polski,
- uczczenie Roku Gen. Józefa Hallera,
- integracja środowisk szkolnych, - rozwijanie indywidualnych uzdolnień historycznych uczniów,
- kształtowanie postaw obywatelskich oraz patriotycznych wśród młodzieży,
- nauka umiejętności wykorzystywania różnych źródeł historycznych.
Z naszej szkoły wytypowano trzech uczniów z klasy VII b: Szymona Biełusia, Jana Lisa oraz Piotra Szadacha. Spośród 12 uczestników konkursu z 4 szkół podstawowych, nasi zespołowo uplasowali się na 2 pozycji. Najwyższą notę z testu , a tym samym I miejsce na podium otrzymał Piotr Szadach. Uczniów przygotowała pani Katarzyna Patoka.